[Rozmiar: 11499 bajtów]
[Rozmiar: 1195 bajtów] KONTAKT


Plac manewrowy


Skoda Fabia
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie płynów
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie świateł
[Rozmiar: 714 bajtów]Przygotowanie do jazdy
[Rozmiar: 714 bajtów]Jazda pasem ruchu
[Rozmiar: 714 bajtów]Ruszanie na wzniesieniu

Toyota Yaris
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie płynów
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie świateł
[Rozmiar: 714 bajtów]Przygotowanie do jazdy
[Rozmiar: 714 bajtów]Jazda pasem ruchu
[Rozmiar: 714 bajtów]Ruszanie na wzniesieniu

Toyota Yaris - przygotowanie do jazdy

[Rozmiar: 38305 bajtów]

Lista elementów:
[Rozmiar: 714 bajtów]Właściwe ustawienie fotela
[Rozmiar: 714 bajtów]Właściwe ustawienie zagłówków
[Rozmiar: 714 bajtów]Właściwe ustawienie lusterek
[Rozmiar: 714 bajtów]Zapięcie pasów
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzenie zamknięcia drzwi zewnętrznych

[Rozmiar: 714 bajtów]Na skróty - Przygotowanie do jazdy

Właściwe przygotowanie się do jazdy


Ostatnim elementem wykonywanym w ramach zadania numer 1 jest właściwe przygotowanie się do jazdy. To czy dokonamy tego właściwie, ma niebagatelne znaczenie dla dalszej części egzaminu ponieważ źle ustawiony fotel czy lusterko może wypłynąć na uzyskanie wyniku negatywnego egzaminu przy wykonywaniu kolejnych zadań.

Pamiętaj o limicie czasu (5 minut) który dotyczy płynu/sygnału dźwiękowego, jednego ze świateł oraz przygotowania do jazdy. Oto jak zagadnienie sprawdzania świateł reguluje prawo:

Rozporządzenie ws. szkolenia, egzaminowania...
Załącznik nr5, § 14, tabela 4.
2) właściwe ustawienie fotela,
lusterek,
zagłówków
i zapięcie pasów bezpieczeństwa (jeżeli pojazd jest w nie wyposażony),
upewnienie się, czy drzwi pojazdu są zamknięte,

- w lewym lusterku kierowca powinien widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem,
- w prawym lusterku kierowca powinien widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem,
- w wewnętrznym lusterku kierowca powinien widzieć przez tylną szybę obszar przestrzeni za pojazdem,
- zagłówki powinny być ustawione blisko za głową na wysokości głowy,
- jeżeli występuje,


Możemy więc przyjąć że przygotowanie do jazdy odbywa się w 5 podstawowych etapach:
1) ustawienie fotela
2) ustawienie zagłówka
3) ustawienie lusterek
4) zapięcie pasów bezpieczeństwa
5) upewnienie się czy drzwi są zamknięte
Poniżej kilka porad jak właściwie wywiązać się z tego zadania.1. Ustawianie fotela
[Rozmiar: 714 bajtów]Powrót do listy wyboru czynności


[Brak obrazka]

Właściwe ustawienie fotela jest niezbędne do prawidłowego poruszania się po drodze, odpowiada bowiem z jednej strony za możliwość obserwowania drogi (szyby, lusterka) jak i za odpowiedni komfort podróży. W zależności od wersji wyposażenia fotel może być regulowanych w dwóch lub więcej płaszczyznach.
[Brak obrazka] Regulacja dolnej części fotela

Ta cześć odpowiedzialna jest za kontakt naszych nóg z trzema pedałami. Siedząc za daleko możemy nie być w stanie operować nimi prawidłowo, siedząc za blisko możemy nie mieć wystarczającej swobody ruchu. Aby tą część fotela ustawić prawidłowo:

Unieś dźwignię znajdującą się z przodu fotela, tuż pod siedziskiem ku górze i ruchami przód-tył ustaw fotel tak aby po wciśnięciu pedału sprzęgła lewą stopą, pięta była oparta o podłogę, a noga była zgięta lekko w kolanie.

Pięta oparta o podłogę pozwala na precyzyjne operowanie pedałem sprzęgła(unikaj stopy "wiszącej" w powietrzu!), noga zgięta w kolanie chroni biodra w razie ewentualnego wypadku (prosta noga może doprowadzić do poważnych uszkodzeń biodra!)

Regulacja górnej części fotela


Ta część fotela odpowiada za kontakt naszych rąk z kołem kierownicy. Przy prawidłowym ułożeniu rąk na kierownicy (pomiędzy pozycjami "za 10 druga" a "za 15 trzecia") ręce powinny być lekko ugięte w łokciach. Ustawienie fotela zbyt blisko kierownicy może ograniczyć nasze ruchy i utrudnić manewrowanie. Zbyt duże odsunięcie się od kierownicy może spowodować wyślizgiwanie się kierownicy z rąk. Aby tą część fotela ustawić prawidłowo:

Unieś dźwignię znajdującą się na przecięciu dolnej i górnej fotela, po jego zewnętrznej stronie. Gdy oparcie staje się "luźne" ruchem pleców przód-tył wyreguluj je.

Zadbaj o to by oparcie dało się regulować w sposób delikatny. Jeśli musisz mocniej się oprzeć by oparcie się ruszyło, jest to dowód na to że nie uniosłeś dźwigni wystarczająco wysoko (nie jest ona zbyt wygodna w obsłudze). Pamiętaj że niewłaściwe ustawienie tej części fotela może być bardzo niebezpieczne w trakcie wypadku jeśli otworzy się poduszka powietrzna!

Dodatkowe możliwości regulacji

W niektórych wersjach TOYOTY YARIS możemy spotkać tzw. pompowane fotele czyli unoszenie lub opuszczanie dolnej części fotela (siedziska). Jest to funkcja szczególnie przydatna dla niskich osób, gdyż dzięki niej kierowca siedzi wyżej i widzi więcej. Do tej regulacji wykorzystywana jest dźwignia bardzo podobna do tej którą reguluje się górną część fotela, umieszczona jest obok niej. Wykonując ruchy w górę lub w dół możemy podnieść lub opuścić dolną część oparcia. Podczas egzaminu, jeśli pojazd egzaminacyjny pozbawiony jest tej funkcji możemy skorzystać z przyniesionej ze sobą poduszki. Nie należy się tego wstydzić!

Regulacja wysokości kolumny kierownicy.
W pojeździe istnieje również możliwość wyregulowania wysokości koła kierownicy. Aby to uczynić musimy zwolnić blokadę znajdującą się pod kolumną kierownicy, ustawić wysokość i wciąż trzymając kolumnę kierownicy w tej pozycji zablokować ją. Zbyt nisko ustawiona kolumna kierownicy sprawi że kierownica będzie ocierać o nasze nogi, a ewentualne otwarcie poduszki powietrznej może narazić nas na poważne urazy.

2. Ustawianie zagłówka
[Rozmiar: 714 bajtów]Powrót do listy wyboru czynności


Zagłówek to ta część fotela która chroni głowę i szyję kierowcy w przypadku zderzenia (szczególnie w sytuacjach uderzeń od tyłu) dlatego jego prawidłowe ustawienie może nas ochronić przed poważnymi jego następstwami. Zagłówek należy ustawić tak aby jego górna krawędź tworzyła linie z czubkiem naszej głowy, zagłówek powinien znajdować się maksymalnie blisko naszej głowy. Aby tą część fotela ustawić prawidłowo:

Wciśnij przycisk znajdujący się na szczycie oparcia fotela (może to wymagać odwrócenia się) i ustaw prawidłową wysokość zagłówka

Niestety w TOYOCIE YARIS zagłówek nie jest regulowany w płaszczyznach innych niż wysokość. Co gorsze jego maksymalna wysokość jest również ograniczona, co oznacza że bardzo wysokie osoby mogą nie być chronione właściwie.


3. Ustawianie lusterek
[Rozmiar: 714 bajtów]Powrót do listy wyboru czynności[Rozmiar: 17125 bajtów] Właściwe ustawienie lusterek odgrywa kluczową rolę podczas egzaminu, ale również poza nim, trudno sobie wyobrazić poruszanie się po drodze kierowcy który z nich nie korzysta. Takie manewry jak zmiana pasa ruchu czy wyprzedzanie, a podczas egzaminu choćby jazda pasem ruchu (popularnie zwana jazdą po łuku) kategorycznie wymagają obserwacji lusterek. Aby ta obserwacja dała pożądany efekt lusterka trzeba ustawić prawidłowo. Jak to więc zrobić?

Lusterka zewnętrzne.

Lusterka te należy ustawić w taki sposób by jedynie w minimalnym stopniu widoczny był w nich bok samochodu, resztę powierzchni lusterka powinien zajmować obszar przestrzeni za pojazdem. Lusterko nie może być zbyt mocno uniesione ani opuszczone, powinno być ustawione równolegle do powierzchni podłużnej auta. Wymaga to pewnego doświadczenia, dlatego przy pierwszych próbach może to się nie zawsze udawać.

Do regulacji służą przyciski umieszczone po lewej stronie pojazdu, w pobliżu Twojego lewego kolana. Górnym przełącznikiem wybieramy lusterko (L-lewe, R-prawe, pozycja środkowa - żadne lusterko nie wybrane do ustawiania) następnie przyciskami poniżej mamy możliwość przesuwania lusterka w czterech kierunkach. Oczywiście czynność trzeba wykonać oddzielnie dla lewego i prawego lusterka.

Zwróć uwagę że w pojazdach szkoleniowych/egzaminacyjnych występują jeszcze dodatkowe lusterka zewnętrzne, nie musisz ich regulować, służą one bowiem instruktorowi/egzaminatorowi.
Lusterko wewnętrzne.

Lusterko wewnętrzne stanowi bardzo ważne uzupełnienie lusterek zewnętrznych. Lusterko to należy ustawić w taki sposób by widoczny w nim był obszar przestrzeni za pojazdem, innymi słowy, postarajmy się objąć w lusterku jak największy obszar tylnej szyby.

Lusterko wewnętrzne ustaw chwytając dłońmi za zewnętrzne krawędzie lusterka i delikatnymi ruchami ustaw lusterko w pożądanej pozycji.

Lusterko wewnętrzne ma dodatkową możliwość regulacji za pomocą przełącznika znajdującego się w dolnej jego części. Ta regulacja wykorzystywana jest w ruchu. Gdy jesteśmy oślepiani przez pojazd jadący za nami, możemy na ten czas przestawić lusterko za pomocą tego przełącznika.


[Rozmiar: 1799 bajtów]
WAŻNE!
Pamiętaj że lusterka to urządzenia którym nie wolno wierzyć bezgranicznie! W każdym z nich znajdują się tzw. martwe punkty, czyli obszary które są zasłonięte i obiekt znajdujący się w tym obszarze nie będzie widoczny w lusterku! Możemy ograniczyć ryzyko związane z martwymi punktami poprzez częstą kontrolę sytuacji za pojazdem we wszystkich lusterkach.


4. Zapięcie pasów bezpieczeństwa
[Rozmiar: 714 bajtów]Powrót do listy wyboru czynności
[Rozmiar: 4212 bajtów]
Zapięcie pasów bezpieczeństwa jest niezwykle ważnym obowiązkiem który należy spełnić zarówno przed rozpoczęciem jazdy na egzaminie, jaki podczas codziennego uczestniczenia w ruchu drogowym. Właściwie zapięty pas ratuje życie, ułożony niewłaściwie może doprowadzić do poważnych urazów więc warto zapamiętać kilka prostych reguł.

Górna część pasa powinna przebiegać po obręczy barkowej, maksymalnie blisko szyi lecz się z nią nie stykać.

Dolna część pasa powinna przebiegać spoczywać na biodrach, nie powinna przebiegać na brzuchu!

Pas bezpieczeństwa powinien ściśle przylegać do ciała, niedopuszczalne są jakiekolwiek skręcenia pasa czy przekładanie go za plecami czy pod pachą. Właściwie ułożony pas zapewnia komfort i nie utrudnia sterowania pojazdem przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa.
5. Sprawdzenie zamknięcia drzwi zewnętrznych
[Rozmiar: 714 bajtów]Powrót do listy wyboru czynności


[Rozmiar: 3627 bajtów] Sprawdzenie zamknięcia drzwi zewnętrznych jest ostatnią czynnością którą należy wykonać w ramach przygotowywania się do jazdy. Jest umieszczona w trochę niefortunnym miejscu i czasie, bo zauważ że właśnie zostały zapięte pasy bezpieczeństwa. Na szczęście TOYOTA YARIS wyposażona jest w specjalną kontrolkę sprawdzającą zamknięcie owych drzwi. Jeśli zgaśnie, możemy przyjąć że drzwi są zamknięte. Kontrolka wskazuje również nie prawidłowe zamknięcie pokrywy tylnego bagażnika.

Co jeszcze warto przygotować przed jazdą?
[Rozmiar: 714 bajtów]Powrót do listy wyboru czynności


[Rozmiar: 3627 bajtów] Jeżeli jazda odbywać się będzie w warunkach opadów atmosferycznych koniecznym jest zadbanie o prawidłową przejrzystość szyb. Jeśli są zaparowane przed jazdą warto przetrzeć je gąbką (z irchy). Aby zapobiec parowaniu szyb podczas jazdy należy włączyć (pokrętło najwyższe) nawiew na określoną prędkość (najczęściej 1 lub 2) a nawiew skierować (pokrętło środkowe) na szybę, względnie na szybę i nogi. Temperaturę należy dobrać w zależności od warunków. W pojazdach wyposażonych w klimatyzację (przycisk A/C na środkowym pokrętle) jej włączenie wspomoże utrzymywanie szyb w odpowiedniej przejrzystości.
Klimatyzacja może też okazać się nieocenioną pomocą szczególnie podczas upalnych dni. Pamiętaj jednak by używać jej rozważnie, nie doprowadzając do zbyt dużej różnicy temperatur między wnętrzem pojazdu a sytuacją na zewnątrz.

[Rozmiar: 3627 bajtów] Niezwykle ważnie podczas poruszania się w czasie opadów atmosferycznych jest również włączenie wycieraczek. Służy do tego dźwignia znajdująca się po prawej stronie kierownicy. Jednokrotne pchnięcie dźwigni ku górze spowoduje jednorazowe włączenie wycieraczek. Kierując dźwignię ku dołowi mamy do dyspozycji trzy prędkości ciągłej pracy wycieraczek. Pociągnięcie dźwigni w stronę kierowcy powoduje włączenie spryskiwacza szyby przedniej. Zewnętrzne pokrętło służy do włączania wycieraczki szyby tylnej oraz jej spryskiwacza.
© KlejnaAuto
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wersja 1.0